MEGHÍVÓ VII. Alföld Konferencia - Békéscsaba, 2023. december 7.
MEGHÍVÓ
VII. Alföld Konferencia
Válságok és válaszok. Új társadalmi-térbeli folyamatok és újratermelődő egyenlőtlenségek az Alföldön - és azon túl
Időpont: 2023. december 7. csütörtök
Helyszín: KRTK RKI Alföldi Tudományos Osztály Békéscsabai Csoport (5600 Békéscsaba, Szabó Dezső u. 42.)
Szekciójavaslatok beküldési határideje: 2023. május 31.
Absztraktok beküldési határideje: 2023. szeptember 15.
Az Alföld Konferenciát a hagyományoknak megfelelően ötévente rendezzük meg Békéscsabán. Ebben az évben a kutatócsoport alapításának 50. évfordulóját is ünnepeljük azzal, hogy a régiót is érintő – ám annak határain túlmutató – környezeti, társadalmi, gazdasági folyamatokat boncolgatunk helyi és az ország különböző szegleteiből érkező kutatókkal, civil aktivistákkal, szakpolitikusokkal, önkormányzati vezetőkkel. Előző, 2018-ban megrendezett konferenciánkon a gazdasági növekedés időszakában kirajzolódó új társadalmi-térbeli viszonyrendszerekre, ezek társadalmi egyenlőtlenségeket (újra)termelő mechanizmusaira és a cselekvés lehetőségeire, módozataira fókuszáltunk.
Az elmúlt öt évben azonban a COVID-járvány, az energiakrízis, az orosz agresszió nyomán kirobbanó újabb európai háború, a klímaváltozás, és a centralizációs folyamatok fölerősítették az autonómiák csökkenésének és a társadalmat összetartó kapcsolódások fölbomlásának folyamatait Magyarországon. Mindez – a kibontakozó gazdasági válsággal együtt – a társadalmi-térbeli folyamatok új mintázatait eredményezte, ugyanakkor az egyenlőtlenségek elmélyítése irányába hatott, átformálva a mindennapi élet, a cselekvés kereteit az egyének, a háztartások, a közösségek, az intézmények számára. Ezért a 2023-as rendezvény középpontjában az elmúlt öt év meghatározó strukturális átrendeződései, ezek különböző társadalmi-térbeli léptékeken kibontakozó következményei, történeti gyökerei állnak.
Különösen fontosnak tartjuk az alábbi kérdéskörök megvitatását:
- A klímaváltozás környezeti, gazdasági és társadalmi következményei; közösségi és egyéni válaszok; centralizáció és fenntarthatóság - a környezeti igazságosság dilemmái;
- A szegénység és a marginalizáció új és újratermelődő terei;
- A vidéki tereket érintő elöregedés, elnéptelenedés és migráció, az ezek következményeként kibontakozó gondoskodási válság;
- Az alföldi (és nem-alföldi) városok régióikon túlmutató hálózati kapcsolatai, nemzetközi beágyazódása; az átalakuló város-vidék viszonyrendszerek;
- A válság “megélt” terei, a helyi szereplők lehetőségei és akciói válság(ok) idején: háztartási és közösségi stratégiák; alternatív gazdasági szerveződések; társadalmi innovációk.
A fenti témakörökhöz kapcsolódóan a szekciók szervezését is tervezzük. A szervezők azonban 2023. május 31-ig várják a további javaslatokat - rövid leírással - a fenti témákhoz kapcsolódó, vagy egyéb, aktuális társadalmi-térbeli folyamatokra, kutatásokra koncentráló szekciókra is.
Ezek végleges listáját június 30-ig tesszük közzé a második körlevélben, utána nyitjuk meg a lehetőséget az előadók számára 250-300 szavas absztraktok beküldésére, szeptember 15-ig.
Részletek a csatolmányban, valamint a honlapon érhetők el:
https://rki.krtk.hu/vii-alfold-konferencia/
A 2018-as konferencia pozitív tapasztalataira építve tehát ismét a műfaji sokszínűséget választjuk, és a hagyományos szekciók mellett örömmel fogadjuk a kezdeményezéseket kerekasztal-beszélgetésre, panelvitákra, és teret adunk poszterek bemutatásának, képes prezentációknak, rövidfilmeknek is. Mint eddig minden alkalommal, törekszünk arra, hogy az előadások után maradjon idő a vitára is. A szervezők fenntartják a jogot, hogy a konferencia struktúráját véglegesítsék, és a beküldött előadások szekciókba sorolását elvégezzék – előzetesen jelezve a résztvevőknek az esetleges változásokat.
Kapcsolattartók:
Vámos József, titkárságvezető vamos.jozsef@krtk.hu (jelentkezések, adminisztráció)
Tagai Gergely, tudományos munkatárs, csoportvezető tagai.gergely@krtk.hu (szekció témák, előadások)
Tekintettel az inflációs folyamatokra, a regisztrációs díjról szeptemberben tudunk tájékoztatást adni. Az eddigiekhez hasonlóan igyekszünk méltányosan, a résztvevők eltérő lehetőségeit figyelembe véve meghatározni az összeget.